Aganean: Difference between revisions
From FrathWiki
Jump to navigationJump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 11: | Line 11: | ||
|'''want'''||me||se||re | |'''want'''||me||se||re | ||
|- | |- | ||
|'''must||moe||soe|| | |'''must'''||moe||soe||roe | ||
|- | |||
|'''can'''||mus||sus||rus | |||
|- | |||
|'''need'''||mu||su||ru | |||
|- | |||
|'''become'''||mo||has||aes | |||
| | |||
|'''make'''||pam||pas||oepd | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Revision as of 19:37, 22 February 2006
| Aganean verbs | perfective | continuous | negative | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| imperative | ma | sge | ra | |||||
| would | mar | sar | ar | |||||
| negative | mycg | sycg | aercg | |||||
| want | me | se | re | |||||
| must | moe | soe | roe | |||||
| can | mus | sus | rus | |||||
| need | mu | su | ru | |||||
| become | mo | has | aes | make | pam | pas | oepd |