Aganean: Difference between revisions
From FrathWiki
Jump to navigationJump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 7: | Line 7: | ||
|'''would'''||mar||sar||ar | |'''would'''||mar||sar||ar | ||
|- | |- | ||
|'''negative'''|| | |'''negative'''||mycg||sycg||aercg | ||
|- | |||
|''want'''||me||se||re | |||
|- | |||
|'''must|| | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Revision as of 19:28, 22 February 2006
| Aganean verbs | perfective | continuous | negative |
|---|---|---|---|
| imperative | ma | sge | ra |
| would | mar | sar | ar |
| negative | mycg | sycg | aercg |
| want' | me | se | re |
| must |