Hvrem: Difference between revisions
From FrathWiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 8: | Line 8: | ||
|T||T||Tuc||D||D||Duq | |T||T||Tuc||D||D||Duq | ||
|- | |- | ||
|Th||θ||Thatzem|| | |Th||θ||Thatzem||Dh||ð||Dhadzem | ||
|- | |- | ||
|Tz||t͡s||Tzə´f||Dz||d͡z||Dzə´v | |Tz||t͡s||Tzə´f||Dz||d͡z||Dzə´v | ||
|- | |||
|F||f||Fáf||V||v||Váv | |||
|} | |} | ||
Revision as of 11:49, 22 December 2006
| Letter | Sound | Name | Letter | Sound | Name |
|---|---|---|---|---|---|
| C | KH | Cuthek | Q | GH | Qudheg |
| K | K | Kámətz | G | G | Gámədz |
| T | T | Tuc | D | D | Duq |
| Th | θ | Thatzem | Dh | ð | Dhadzem |
| Tz | t͡s | Tzə´f | Dz | d͡z | Dzə´v |
| F | f | Fáf | V | v | Váv |